• "Zmiana pieca na spalanie pelletu to trafna decyzja!"

  - Janek z Gdyni

   
 • "Popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz"

  - Andrzej z Zęba

   
 • "Doceniam czystość spalania i obsługi pieca na pellet"

  - Beata z Kudowy-Zdrój

   
 • "Pellety sa bardziej opłacalne od ekogroszku"

  - Jerzy z Głuchołazów

   
 • "Drugi sezon palę pelletem i jesteśmy z żoną zachwyceni."

  - Piotr z Jaworzna

   
 

Kozy na pellet - blaski i cienie

wady i zalety kozy na pelet

Choć kozy nie budzą najlepszych skojarzeń warto mieć na uwadze to, że współczesne rozwiązania w istotny sposób różnią się od tych, z których, mniej lub bardziej skutecznie, korzystali nasi przodkowie. Na uwagę zasługuje już to, że dziś emitują one do atmosfery jedynie minimalne ilości tych substancji, o których wiadomo, że są one szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.

Nie ma w tym przypadku, metody spalania drewna są bowiem coraz bardziej nowoczesne. Wtórne spalanie – jedna z tych, które cieszą się największą popularnością – to metoda polegająca na dopalaniu cząstek znajdujących się w dymie. W urządzeniach starszych cząstki te uciekały przez komin do atmosfery przyczyniając się do wzrostu zanieczyszczenia.

Nowoczesne rozwiązanie sprawia, że przy odpowiednio wysokiej temperaturze możliwe jest niemal całkowite spalanie powstałych gazów. Metodą, na którą warto zwrócić uwagę jest również dopalanie spalin z wykorzystaniem katalizatora. Jest to rozwiązanie nie tylko najnowsze, ale i najbardziej wydajne przyczyniając się do tego, że nie tylko dopalanie gazów, ale również resztek w dymie nie wymaga tak wysokich temperatur, jak ma to miejsce wówczas, gdy katalizator nie jest stosowany. Przyczynia się to do tego, że sam piec pracuje sprawniej.

wady i zalety piecyka na peletChoć jednak nowe metody usprawniają pracę piecyków na pellet, nadal należy zwracać baczną uwagę na ewentualne błędy. Gdy system odprowadzający dym działa wadliwie może przyczynić się do jego szybkiego schładzania, a w dalszej kolejności również do ograniczenia siły ciągu. Temperaturę dymu obniżają też długie odcinki podłączeniowe, każde załamanie przyczynia się zaś do zmniejszenia jego przepływu. Problemy pojawiają się, gdy podłączenie zawiera więcej niż dwa kolanka, wskazane jest więc staranie się, aby nie dopuścić do takiej sytuacji. O trudnościach wspomina się również w przypadku pieca zamontowanego na niższych kondygnacjach.