• "Zmiana pieca na spalanie pelletu to trafna decyzja!"

  - Janek z Gdyni

   
 • "Popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz"

  - Andrzej z Zęba

   
 • "Doceniam czystość spalania i obsługi pieca na pellet"

  - Beata z Kudowy-Zdrój

   
 • "Pellety sa bardziej opłacalne od ekogroszku"

  - Jerzy z Głuchołazów

   
 • "Drugi sezon palę pelletem i jesteśmy z żoną zachwyceni."

  - Piotr z Jaworzna

   
 

Piec na pellet - jaki kocioł wybrać, co kupić do domu

piec na pelet do domu

Piec na pellet może kosztować kilka tysięcy złotych, ale mamy i takie, które kosztują kilkanaście. Co więc powinniśmy wybrać i na jakie kwestie zwracać uwagę, by zdecydować się na kupno takiego pieca?

Podajniki w kotłach na pellet

Kotły, które przygotowane są po to, by spalać pellet najczęściej mają przygotowane specjalne automatyczne podajniki i zbiorniki paliwa. Takie podajniki mają dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. Możemy decydować się na takie w charakterze ślimakowym albo pneumatycznym. Ostatnie będą umożliwiały transportowanie pelletu nawet na odległość kilkunastu metrów. W ten sposób można magazynować paliwo do pieca nawet w znacznej odległości od niego. Warto sobie na opał w takim przypadku wygospodarować jakieś większe pomieszczenie, ponieważ będzie można się zaopatrzyć w zapas na cały sezon, wtedy gdy cena będzie najbardziej atrakcyjna.

podajnik do kotła na peletPiece jedno- i dwufunkcyjne

W przypadku większości kotłów będą to urządzenia jednofunkcyjne, które będą zasilać tylko instalację grzewczą. Jeśli chce się również grzać tak wodę do mycia należy zastosować dodatkowy zasobnik. Rzadko spotkamy kotły z takim zasobnikiem.

Moc kotła

Nie powinno się kupować kotła, który będzie z większa mocą niż ta ustalona w projekcie domu, ponieważ powinien pracować on przez większą cześć roku z mocą nominalną. Wtedy będzie w stanie osiągnąć rzeczywiście najlepszą sprawność. W tym przypadku z porcji paliwa uzyska najwięcej energii. W ten sposób zużycie pelletu będzie mniejsze i taki proces spalania będzie też bardziej ekologiczny. W ofercie mamy coraz więcej kotłów, które mają małą moc. Taka moc będzie wystarczać, by ogrzewać mały dom. Jeśli kocioł ma także ogrzać wodę to trzeba się postarać, by miał moc nieco większą, ponieważ tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie i będzie zarówno ogrzewał jak i podgrzewał wodę.