• "Zmiana pieca na spalanie pelletu to trafna decyzja!"

  - Janek z Gdyni

   
 • "Popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz"

  - Andrzej z Zęba

   
 • "Doceniam czystość spalania i obsługi pieca na pellet"

  - Beata z Kudowy-Zdrój

   
 • "Pellety sa bardziej opłacalne od ekogroszku"

  - Jerzy z Głuchołazów

   
 • "Drugi sezon palę pelletem i jesteśmy z żoną zachwyceni."

  - Piotr z Jaworzna

   
 

Automatyka w urządzeniach wykorzystujących pellet

automatyka a urządzenia na pelet

Zarówno wolnostojące kominki, jak i piecyki, które wykorzystują pellet, są dziś postrzegane jako warta odnotowania alternatywa dla innych rozwiązań spalających drewno. Mówiąc o ich najważniejszych cechach w pierwszej kolejności należy wspomnieć o wygodzie obsługi, współcześnie została ona bowiem doprowadzona niemalże do perfekcji.

Jeśli zasypiemy specjalny pojemnik ślimakowy pelletem, a następnie włączymy urządzenie, nie musimy już martwić się o proces jego napełniania, ten powinien bowiem nastąpić samoczynnie. Dalsza praca kominka albo piecyka nie wymaga już żadnych bezpośrednich aktywności użytkownika. Sam pellet zazwyczaj jest rozpalany przez tak zwaną elektroniczną zapalarkę, a choć piece tego typu sprawiają wrażenie dość prostych, automatyka spalania dzięki specjalnym czujnikom i kontrolerom systemu KCC stoi na bardzo wysokim poziomie. Te ostatnie zasługują zresztą na szczególną analizę, kontrolują bowiem nie tylko moc spalania paliwa, ale również czynniki takie, jak temperatura otoczenia, rodzaj pieca oraz typ i jakość paliwa, które w takim przypadku znajduje zastosowanie.

użytkowanie piecyk na peletKluczowe znaczenie wydaje się mieć wygoda użytkownika, często można jednak odnieść wrażenie, że nie ona jest tu najważniejsza. Nie mniej istotne jest to, że analiza spalania stojąca na tak wysokim poziomie to gwarancja jego największej efektywności, a w związku z tym nie tylko wzrost ekologiczności samego procesu, ale i minimalizację związanych z nim kosztów. Bardzo duże znaczenie ma sterowanie przepływem powietrza, które jest możliwe dzięki zastosowaniu silnego wentylatora działającego w sposób zbliżony do tego, jaki jest charakterystyczny dla sprężarki. Oryginalne rozwiązania zastosowane w nowoczesnych urządzeniach przyczyniają się również do tego, że dochodzi do zmniejszenia ilości zabrudzeń szyby oraz osadów, które pozostają w palenisku, co jeszcze bardziej ułatwia pracę z piecem.